Warren Buffet Kimdir?

Warren Buffet Kimdir?
25.09.18

ABD’li iş adamı Warren Edward Buffett, 30 Ağustos 1930 yılında Nebraska’da dünyaya gelmiştir. Kendisi iş adamı ve hisse senedi yatırımcısıdır. Berkshire Hathaway isimli şirketi ve 80 milyar dolardan fazla servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden. Warren Buffett’ın mal varlığının büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda son derece mütevazi bir yaşam sürmektedir.

 

Babasının New York Borsası’ndan biriyle olan toplantısını izleyen küçük yaştaki Warren o gün hayatını paranın etrafına kurma fikrini aklına yerleştirdiğini söylüyor. Daha 5 yaşındayken dedesinin bakkalında 6’lı Coca-Cola şişelerinin tanesini 5 sent karla satarak ticaret hayatına girmiş. Birikim, para kazanma ve tasarruf alanlarına daha o zamanlarda ilgisi vardı. 5 yılda kazandığı 120 dolarla ilk yatırımını yapacak yer aramış ve 11 yaşındayken tanesi 38 dolardan 3 adet Cities Service Preferred hissesinden satın almıştır. Hisseler 27 dolara düşmüş ancak Warren paniklememiş. 40 dolara çıkınca satmış ve 5 dolar kar etmiş ancak kısa sürede kağıtların değerinin 200 doları geçtiğini görünce çok şaşırmış. Buffet, daha 16 yaşında bugünün parasıyla 53 bin dolar biriktirmiş. 19 yaşında üniversitede işletme bölümünden mezun oldu. Ticari zekasına uzmanlık katmak isteyen Buffet, yüksek lisans için Harvard Business School‘a başvurmuş fakat yaşı küçük olduğu için reddedilmiş. Bu yüzden mülakat yapmadığı için Columbia Üniversitesi’ne kaydolmuş. Burada Benjamin Graham ve David Dodd gibi önemli ekonomistlerden ders almıştır.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Wall Street’te çalışma istemiş ancak babası ve Benjamin Graham karşı çıkmış. Sonrasında Graham’ın yanında bedava çalışmak istemiş ve yine reddedilmiş. Bu cevaptan sonra tekrar Omaha’ya geri dönüş yapan döndükten sonra da borsa simsarı olarak çalışmış ve konuşma kursları almış. 1954 yılında Graham Buffet’a kendi şirketinde çalışması için iş teklif etmiş. Şirkette 2 yıl Benjamin Graham emekli oluncaya kadar çalıştıktan sonra tekrar Omaha’ya dönmüş. 1956 yılında ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates Ltd.‘yi kurmuştur. Berkshire Hathaway dahilinde 1962 yılında Buffett Partnership kurulmuştur. Buffett, 1962 yılında servetini 1 milyon 25 bin dolara çıkarmış ve ilk kez milyoner olmuştur. Berkshire Hathaway firmasını da tekstil sektöründen çekerek farklı sektörlere yönelmiştir. Firma şu an Coca Cola, Mc Donald’s, IBM, Apple, Heinz gibi küresel çerçevede dev şirketlerin hissedarıdır.

Warren Buffett, önce Forbes Dergisi’nin “2006 Milyarderler Listesi”nde 42 milyar dolarlık serveti ile ikinci olduktan sonra 2008 yılında Forbes Dergisi tarafından hazırlanan “2008 Milyarderler Listesi”nde 62 milyar dolarlık serveti ile “dünyanın en zengin insanı” olmuştur.

2006 yılında Berkshire Hathaway yatırım şirketi tarafından 31 milyar dolarlık bir hisse devri yapılmıştır. Bu devir işlemi Bill Gates ve eşine ait olan Bill ve Melinda Gates Vakfı’na yapılmıştır. Yaklaşık 31 milyar dolarlık bu bağış, ABD tarihinin en büyük bağışı olarak tarihe geçmiştir.

Warren Buffet’in Tuhaf Diyebileceğiniz Özellikleri:

 • Milyarder yatırımcı Warren Buffet cep telefonlarında eski tip kapaklı olanları tercih ediyor. Akıllı telefon kullanmıyor ama herkes kaçmasına rağmen Snapchat’in en büyük yatırımcılarından biri de yine Buffett.
 • Warren Buffett bilgisayar kullanmıyor. Ofisinde bile bilgisayar yok. Hayatında sadece bir kez, yönettiği hayır kurumu ve Microsoft‘ta başkan olarak çalışmış olan Jeff Raikes’e mail göndermiş.
 • Teknolojiye karşı hep mesafeli olmasına rağmen Buffett’ın en yakın arkadaşı ise Bill Gates. İkili briç oynamayı çok seviyormuş.
 • Buffett, briç oynamadığı zamanlarda kitap ve çeşitli makaleler okuyormuş.
 • Ünlü milyarderin vazgeçemediği alışkanlıklarından biri de servetine servet kattığından mı bilinmez, kola içmekmiş. “Günde 2700 kalori alıyorsam bunun dörtte biri Coca Cola’dan. Her gün en az 5 kutu kola içiyorum.” demiş.
 • 2008 yılında Forbes listesine 62 milyar dolarla 1. sıradan girerek arkadaşı Bill Gates’in 13 yıllık hanedanlığına son vermiştir.
 • Buffett eli sıkı oluşuyla biliniyor. Hatta fırsat bulduğunda toplu taşıma kullanmaktan da çekinmiyor.
 • Warren Buffett şu ana dek karşılık beklemeden yaklaşık 30 milyar dolar civarında bağışta bulunmuş.
 • Mütevazı yaşamayı seven Buffett, hâlen 1957 yılında biriktirdiği 31.500 dolarla (şu anki değeri 500 bin dolar) aldığı müstakil evde oturuyor.
 • Ancak Buffett rahmetli eşiyle dekore ettiği ve restorasyonuna ciddi miktarda para harcadığı, okyanus manzaralı, 6 oda ve 7 banyodan oluşan yazlığı gereksiz bulduğu için 11 milyon dolara satmıştır.
 • Buffett’ın ilgi alanlarından biri de arabalar ve klasiklerden de asla vazgeçmiyor. 4 kapılı bir sedan olan Lincoln marka aracını uzun yıllar boyunca kullanan Buffett, 2007 yılında düzenlediği bir açık arttırmayla otomobilini 70 bin dolara satıp gelirini de hayır kurumuna bağışlamıştır.
 • Aracını kendisi sürüyor ve şoför kullanmıyor. Zaten Buffet’in koruması da yok.
 • Tanışmak isteyenler için 2000 yılından beri dünyanın en pahalı öğlen yemeğini satıyor. Şöyle ki; öğle yemeği randevusunu açık artırmayla satan Buffett, kazananı Smith & Wollensky isimli bir et lokantasına gönderiyor. Parayı da Glide ismindeki yoksullukla mücadele eden bir kuruma bağışlıyor. Geçen seneki kazanan randevuyu kapabilmek için 3,456,789 dolar ödemişti. Yani kendisiyle tanışmak ve tecrübelerinden yararlanmak isteyenleri bile bir gelir kaynağına çevirmeyi başarmıştır.
 • Buffet’in en bilinen öğütlerinden biri ise; “İnsanlara kulak verin ama onların söylediklerini yapmayın. İçinizden geleni takip edin.”
 • Ayrıca Buffett’a 2012 yılnda prostat kanseri teşhisi konmuş ve uzun süren bir mücadelenin sonunda Warren Buffet kanseri yenmeyi başarmıştır.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. Haydi bir yorum yap!

Yorum Yaz